SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLEN 20 YAŞ ALTI ÇALIŞANLAR

COVİD-19 Salgını ile mücadele kapsamında ilk olarak İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge ile 65 Yaş Üstü ve Kronik Rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Bu defa 03 Nisan 2020 tarihi itibariyle yayımlanan yeni genelge ile 20 Yaş Altı (01.01.2000 tarihinden sonra doğanlar) Gençler için de sokağa çıkma yasağı uygulamasına geçilmiştir.

Gençler için sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle birlikte özel sektör işyerlerinde çalışan 20 yaş altı genç işçilerin durumunun ne olacağı tereddüt konusu olmuştur.

Genç işçilere ilişkin yaşanılan tereddütler nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayımlanarak sokağa çıkma yasağının istisnaları belirlenmiştir.

Bu kapsamda; özel sektöre ait işyerinde düzenli bir işi olan 18 ila 20 yaş arası kişiler sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuştur.

Bu istisna 01.01.2000 ila 01.01.2002 tarihleri arasında doğanlar için geçerlidir.

►►► Bu nedenle İşletmenizde çalışan 18 ila 20 yaş arası sigortalıların, sokağa çıkış yasağından muaf olduklarını kanıtlayacak belgeleri (e devlette alınacak sosyal güvenlik kayıt belgesi, sigortalı hizmet dökümü) yanlarında bulundurmaları ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.